Izolacja termiczna i akustyczna domu – tylko korek ekspandowany

wall cork

Zapotrzebowanie na materiały naturalne ciągle wzrasta, a dynamiczny rozwój techniki powoduje, że materiały korkowe ze względu na swoje niezwykłe właściwości, świetnie sprawdzają się między innymi właśnie w budownictwie. Jednym z produktów wytworzonych z korka jest korek ekspandowany. To niezwykle zrównoważony produkt, który w swojej strukturze nie posiada poliuretanu. Ten naturalny surowiec znalazł zastosowanie w wielu branżach jako materiał dekoracyjny lub izolacyjny. Stosowany jest nawet w astronautyce.
hawana
Korek jest surowcem pozyskiwanym z kory dębu korkowego. Pochodzi głównie z Portugalii. Jego głównym zadaniem jest ochrona drzewa przed utratą wody, a także pożarami. Korę z dębu korkowego można pozyskiwać aż do momentu osiągnięcia przez drzewo wieku ok. 150 lat. Okorowanie dębu następuje co około 9 lat, aby kora mogła się zregenerować. Prace te powierza się tylko doświadczonym pracownikom. Zbiory korka prowadzone są wiosną lub latem, kiedy drzewo rośnie szybko i tworzy nową warstwę kory.

Doskonała izolacja przed hałasem i chłodem

Korek ekspandowany wytwarza się ze zmielonych ziaren korkowych, które poddane są wysokiej temperaturze. Do jego wypalania nie są stosowane żadne środki chemiczne, ponieważ wytwarza on suberynę, która jest naturalnym lepiszczem ekspandowanych ziaren. Dodatkowo korek ekspandowany zachowuje wszystkie mechaniczne i fizyczne właściwości. Jest materiałem niezwykle lekkim, który znakomicie sprawdza się jako produkt termoizolacyjny, wibroizolacyjny, a także materiał o świetnych właściwościach akustycznych. Świetnie chroni przed hałasem i chłodem, ponieważ zachowuje właściwości izolacyjne w bardzo dużym zakresie temperatur. Struktura korka pozwala tłumić dźwięki powietrzne i uderzeniowe.
Korek ekspandowany jest bardzo łatwy w montażu. Bloki korkowe w pożądanych rozmiarach znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/14-cork-wall cork wall. Montuje się je bezpośrednio do ścian i sufitów. Korek ekspandowany jest materiałem bardzo odpornym na obciążenia i nie ulega samodegradacji.
korek

Korek ekspandowany i jego walory estetyczne

Korek ekspandowany dzięki nieregularnej strukturze, skutecznie rozprasza dźwięki tym samym zapewniając wspaniały efekt akustyczny i niweluje efekt tzw. „echa” w pomieszczeniach. Płyty korkowe posiadają niezwykłe walory estetyczne, więc można stosować je bezpośrednio na ścianę. Ciekawe struktury i faktury korka sprawią, że każde pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru. Korek jest również surowcem, który bardzo łatwo się pielęgnuje i czyści. Wystarczy tylko delikatny detergent i mokra ściereczka. Korek ekspandowany można również wykończyć np. korkiem technicznym lub dekoracyjnym.
Zastosowanie korka ekspandowanego to mniejsze rachunki za ogrzewanie i zdecydowanie więcej ciepła w każdym mieszkaniu. Dzięki temu produktowi nasze pomieszczenia staną się bardziej komfortowe, ciche i przytulne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *